Yageo RT0805DRD07165RL
RT0805DRD07165RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805DRD07165RL
Brief Description
RES SMD 165 OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805DRD07165RL.pdf
Availability of RT0805DRD07165RL
QUANTITY
RT0805DRD07165RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805DRD07165RL
Internal Part NumberEIS-RT0805DRD07165RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)165
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805DRD07165RL
Related LinksRT0805DR, RT0805DRD07165RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805DRD07165RL Details Description
Related parts for RT0805DRD07165RL
CAP CER 10PF 50V C0G 0402 datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 820K OHM 6SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
MODULE EVAL FOR AMC1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 230MW SC59 datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
IC SWITCH HIGH SIDE QUAD 24PQFN datasheet.pdf
SWITCH THUMB SPDT 0.1A 250V/50V datasheet.pdf
INSERT MALE 16POS SCREW datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf