Yageo RT0805DRD0716RL
RT0805DRD0716RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805DRD0716RL
Brief Description
RES SMD 16 OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805DRD0716RL.pdf
Availability of RT0805DRD0716RL
QUANTITY
RT0805DRD0716RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805DRD0716RL
Internal Part NumberEIS-RT0805DRD0716RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805DRD0716RL
Related LinksRT0805D, RT0805DRD0716RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805DRD0716RL Details Description
Related parts for RT0805DRD0716RL
CAP TANT 8.2UF 16V 20% RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 60.4 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
IC REG BCK 3.3V 0.5A SYNC 10TDFN datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
1.25MM M/L 6POS 32AWG 150MM datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf