Yageo RT0805DRD071K3L
RT0805DRD071K3L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805DRD071K3L
Brief Description
RES SMD 1.3K OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805DRD071K3L.pdf
Availability of RT0805DRD071K3L
QUANTITY
RT0805DRD071K3L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805DRD071K3L
Internal Part NumberEIS-RT0805DRD071K3L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.3k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805DRD071K3L
Related LinksRT0805D, RT0805DRD071K3L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805DRD071K3L Details Description
Related parts for RT0805DRD071K3L
TVS DIODE 486VWM 740VC SMD datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK 3.81MM 7POS PCB datasheet.pdf
TRANSFORMER CCFL 6W 26V 11MA SMD datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CAP CER 82PF 2KV SL RADIAL datasheet.pdf
TWO-CIRCUIT LIMIT SWITCH datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
SNAP FIT IEC INLET datasheet.pdf
BOX RECP 180 POS C/E datasheet.pdf