Yageo RT0805DRD071K96L
RT0805DRD071K96L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805DRD071K96L
Brief Description
RES SMD 1.96K OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805DRD071K96L.pdf
Availability of RT0805DRD071K96L
QUANTITY
RT0805DRD071K96L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805DRD071K96L
Internal Part NumberEIS-RT0805DRD071K96L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.96k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805DRD071K96L
Related LinksRT0805DR, RT0805DRD071K96L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805DRD071K96L Details Description
Related parts for RT0805DRD071K96L
POT 50K OHM 1/20W LOGARITHMIC datasheet.pdf
IC TX/RX DUAL RS-232 5VLP 16DIP datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 70NS 48TSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 16V AXIAL datasheet.pdf
RES 12.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC LINE RCVR LVDS DUAL 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
ADJUSTMENTPEN-SET 3,6 datasheet.pdf
DUST COVER datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
CBL MC4700 RX TO CONTROLLER 5 M datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS PIN datasheet.pdf