Yageo RT0805DRD0726R7L
RT0805DRD0726R7L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805DRD0726R7L
Brief Description
RES SMD 26.7 OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805DRD0726R7L.pdf
Availability of RT0805DRD0726R7L
QUANTITY
RT0805DRD0726R7L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805DRD0726R7L
Internal Part NumberEIS-RT0805DRD0726R7L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)26.7
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805DRD0726R7L
Related LinksRT0805DR, RT0805DRD0726R7L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805DRD0726R7L Details Description
Related parts for RT0805DRD0726R7L
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V U2J AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 95.3K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN 09VOUT datasheet.pdf
IC CPLD 1056MC 7.24NS 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONN ADAPTER RJ-12 TO DB9 FEMALE datasheet.pdf
CAP POLYMER 330UF 20% 4V SMD datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 910PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf