Yageo RT0805DRD0729K4L
RT0805DRD0729K4L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805DRD0729K4L
Brief Description
RES SMD 29.4K OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805DRD0729K4L.pdf
Availability of RT0805DRD0729K4L
QUANTITY
RT0805DRD0729K4L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805DRD0729K4L
Internal Part NumberEIS-RT0805DRD0729K4L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)29.4k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805DRD0729K4L
Related LinksRT0805DR, RT0805DRD0729K4L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805DRD0729K4L Details Description
Related parts for RT0805DRD0729K4L
CONN HEADER .100 SNGL STR 15POS datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR 3.3V ADP1713 datasheet.pdf
RES SMD 976 OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/8W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 309 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
Connector Socket 48 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf