Yageo RT0805DRD072K32L
RT0805DRD072K32L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805DRD072K32L
Brief Description
RES SMD 2.32K OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805DRD072K32L.pdf
Availability of RT0805DRD072K32L
QUANTITY
RT0805DRD072K32L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805DRD072K32L
Internal Part NumberEIS-RT0805DRD072K32L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.32k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805DRD072K32L
Related LinksRT0805DR, RT0805DRD072K32L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805DRD072K32L Details Description
Related parts for RT0805DRD072K32L
RES SMD 68 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 90V 1A DO214AC datasheet.pdf
RES 15.0K OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 160K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 20MM datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 221POS GOLD datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 50PPM 2X2.5 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
POWER MODULE 800V 270A MAGNAPAK datasheet.pdf