Yageo RT0805DRD07357RL
RT0805DRD07357RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805DRD07357RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 357 OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805DRD07357RL.pdf
Availability of RT0805DRD07357RL
QUANTITY
RT0805DRD07357RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805DRD07357RL
Internal Part NumberEIS-RT0805DRD07357RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)357
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805DRD07357RL
Related LinksRT0805DR, RT0805DRD07357RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805DRD07357RL Details Description
Related parts for RT0805DRD07357RL
MULTIPLEXER UHF 4PORT datasheet.pdf
RES SMD 127K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
TAPE-ON TERMINAL datasheet.pdf
SATA 3.0 ST-ST LATCH 30AWG 0.40M datasheet.pdf
3.96EPPLUGHSG5P(RED) datasheet.pdf
TRIMMER datasheet.pdf
IC FLASH 128MBIT 135NS TBGA datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 38POS DR LOW P datasheet.pdf
CAP 10KV 1000PF 10% datasheet.pdf