Yageo RT0805DRD07383KL
RT0805DRD07383KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805DRD07383KL
Brief Description
RES SMD 383K OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805DRD07383KL.pdf
Availability of RT0805DRD07383KL
QUANTITY
RT0805DRD07383KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805DRD07383KL
Internal Part NumberEIS-RT0805DRD07383KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)383k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805DRD07383KL
Related LinksRT0805DR, RT0805DRD07383KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805DRD07383KL Details Description
Related parts for RT0805DRD07383KL
CAP FILM 0.16UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.25A SOT223-6 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 125V datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 4SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 4POS GOLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 128POS PIN datasheet.pdf