Yageo RT0805DRD0739K2L
RT0805DRD0739K2L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805DRD0739K2L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 39.2K OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805DRD0739K2L.pdf
Availability of RT0805DRD0739K2L
QUANTITY
RT0805DRD0739K2L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805DRD0739K2L
Internal Part NumberEIS-RT0805DRD0739K2L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)39.2k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805DRD0739K2L
Related LinksRT0805DR, RT0805DRD0739K2L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805DRD0739K2L Details Description
Related parts for RT0805DRD0739K2L
THERMISTOR NTC 22K OHM 5% 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
RES 53.6K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 330K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS BOX MNT PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 12.6VWM 23.4VC SOD57 datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf