Yageo RT0805DRD0743K2L
RT0805DRD0743K2L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805DRD0743K2L
Brief Description
RES SMD 43.2K OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805DRD0743K2L.pdf
Availability of RT0805DRD0743K2L
QUANTITY
RT0805DRD0743K2L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805DRD0743K2L
Internal Part NumberEIS-RT0805DRD0743K2L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)43.2k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805DRD0743K2L
Related LinksRT0805DR, RT0805DRD0743K2L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805DRD0743K2L Details Description
Related parts for RT0805DRD0743K2L
IC OPAMP CFA 370MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES 8 OHM 15W 1% TO126 datasheet.pdf
PELTIER HT4,12,F2,4040,TB,RT,W6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 14.3K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 20 OHM 1.75W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
D4N-6C2G datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 26 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
FERRITE CHIP BEAD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 60A 125VDC datasheet.pdf