Yageo RT0805DRD07475KL
RT0805DRD07475KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805DRD07475KL
Brief Description
RES SMD 475K OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805DRD07475KL.pdf
Availability of RT0805DRD07475KL
QUANTITY
RT0805DRD07475KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805DRD07475KL
Internal Part NumberEIS-RT0805DRD07475KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)475k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805DRD07475KL
Related LinksRT0805DR, RT0805DRD07475KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805DRD07475KL Details Description
Related parts for RT0805DRD07475KL
CAP ALUM 22UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 8A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 16V 20% 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS W/PIN JAM NUT datasheet.pdf
CODING KEY SKT 3.50/3.81MM datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 800V 3A SOD64 datasheet.pdf
C-340-56T RING VERSAKRIMP datasheet.pdf
URETHANE 200 MM CIRCUMFERENCE datasheet.pdf
FERRITE CORE ETD 153NH N87 datasheet.pdf
CONN HDR 14POS 2MM SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 1.3W DO41 datasheet.pdf