Yageo RT0805DRD0754R9L
RT0805DRD0754R9L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805DRD0754R9L
Brief Description
RES SMD 54.9 OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805DRD0754R9L.pdf
Availability of RT0805DRD0754R9L
QUANTITY
RT0805DRD0754R9L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805DRD0754R9L
Internal Part NumberEIS-RT0805DRD0754R9L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)54.9
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805DRD0754R9L
Related LinksRT0805DR, RT0805DRD0754R9L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805DRD0754R9L Details Description
Related parts for RT0805DRD0754R9L
CAP CER 680PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
AC/AC WALL MOUNT ADAPTER 18V 40W datasheet.pdf
RES SMD 178K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 4K OHM 15W 1% TO220 datasheet.pdf
RES SMD 1.05 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 43POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
SWM MOUNTING KEY datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
0.5 FFC PLUG COVER 50POS datasheet.pdf
RES 66.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf