Yageo RT0805DRD07715KL
RT0805DRD07715KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805DRD07715KL
Brief Description
RES SMD 715K OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805DRD07715KL.pdf
Availability of RT0805DRD07715KL
QUANTITY
RT0805DRD07715KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805DRD07715KL
Internal Part NumberEIS-RT0805DRD07715KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)715k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805DRD07715KL
Related LinksRT0805DR, RT0805DRD07715KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805DRD07715KL Details Description
Related parts for RT0805DRD07715KL
CONN FAKRA PLUG R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
RES 38.3K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 1KV X7R 2225 datasheet.pdf
IC SWITCH HOT-PLUG 12V 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 28POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS .050 VERT datasheet.pdf
RES 402 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 300W datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
IC FLASH 128MBIT 60NS TBGA datasheet.pdf
RES SMD 1.54 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf