Yageo RT0805DRD077K87L
RT0805DRD077K87L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805DRD077K87L
Brief Description
RES SMD 7.87K OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805DRD077K87L.pdf
Availability of RT0805DRD077K87L
QUANTITY
RT0805DRD077K87L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805DRD077K87L
Internal Part NumberEIS-RT0805DRD077K87L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.87k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805DRD077K87L
Related LinksRT0805DR, RT0805DRD077K87L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805DRD077K87L Details Description
Related parts for RT0805DRD077K87L
RES SMD 33 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
GUIDE LIGHT 1.5MM 1POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC TRANS RF PWR LDMOST PWRSO-10 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1A DO220AA datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 2.8A 50 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES 13K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf