Yageo RT0805DRD07820RL
RT0805DRD07820RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805DRD07820RL
Brief Description
RES SMD 820 OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805DRD07820RL.pdf
Availability of RT0805DRD07820RL
QUANTITY
RT0805DRD07820RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805DRD07820RL
Internal Part NumberEIS-RT0805DRD07820RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)820
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805DRD07820RL
Related LinksRT0805DR, RT0805DRD07820RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805DRD07820RL Details Description
Related parts for RT0805DRD07820RL
FIXED IND 39UH 1.2A 150 MOHM TH datasheet.pdf
LED 5MM WHITE CLR PANEL MOUNT datasheet.pdf
XFRMR SEMI-TORO 10VA THRU HOLE datasheet.pdf
ATTENUATOR F/OPTIC 10.0DB datasheet.pdf
FUSE 1.25A 250V NON STD SLOW datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 176LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
INSERT MALE 24POS+1GND SCREW datasheet.pdf
XCEDE RGHT 2PVH 4COL WK datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
IC UART QUAD 48-TQFN datasheet.pdf
400 MHz to 2700 MHz Pre-driver RF Amplifier IC datasheet.pdf