Yageo RT0805DRE07121KL
RT0805DRE07121KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805DRE07121KL
Brief Description
RES SMD 121K OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805DRE07121KL.pdf
Availability of RT0805DRE07121KL
QUANTITY
RT0805DRE07121KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805DRE07121KL
Internal Part NumberEIS-RT0805DRE07121KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)121k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805DRE07121KL
Related LinksRT0805DR, RT0805DRE07121KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805DRE07121KL Details Description
Related parts for RT0805DRE07121KL
IC EEPROM 256KBIT 150NS 32PLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS MINI BOX datasheet.pdf
RES NTWRK 2 RES MULT OHM TO236-3 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 2M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
XCEDE HD LEFT 4PVH 8 COL WK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
IGBT 600V 32A 140W TO220 datasheet.pdf
RES SMD 160 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RELAY SSR 600V 95A PNL MNT datasheet.pdf