Yageo RT0805DRE0717R8L
RT0805DRE0717R8L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805DRE0717R8L
Brief Description
RES SMD 17.8 OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805DRE0717R8L.pdf
Availability of RT0805DRE0717R8L
QUANTITY
RT0805DRE0717R8L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805DRE0717R8L
Internal Part NumberEIS-RT0805DRE0717R8L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)17.8
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805DRE0717R8L
Related LinksRT0805DR, RT0805DRE0717R8L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805DRE0717R8L Details Description
Related parts for RT0805DRE0717R8L
RELAY RF SPDT 10MA 12V datasheet.pdf
RES SMD 2.61K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 2.4KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V D2PAK datasheet.pdf