Yageo RT0805DRE07191KL
RT0805DRE07191KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805DRE07191KL
Brief Description
RES SMD 191K OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805DRE07191KL.pdf
Availability of RT0805DRE07191KL
QUANTITY
RT0805DRE07191KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805DRE07191KL
Internal Part NumberEIS-RT0805DRE07191KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)191k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805DRE07191KL
Related LinksRT0805DR, RT0805DRE07191KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805DRE07191KL Details Description
Related parts for RT0805DRE07191KL
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 6-SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 15UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 11V SOT363 datasheet.pdf
JUMPER 25A 5POS RED WDU/WDK2.5 datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 200MW 1005 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
RES 205 OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK MOLDED Y BOOT EPB datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 3% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
CONN HD ARRAY 104POS FEMALE GOLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf