Yageo RT0805DRE0723K7L
RT0805DRE0723K7L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805DRE0723K7L
Brief Description
RES SMD 23.7K OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805DRE0723K7L.pdf
Availability of RT0805DRE0723K7L
QUANTITY
RT0805DRE0723K7L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805DRE0723K7L
Internal Part NumberEIS-RT0805DRE0723K7L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)23.7k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805DRE0723K7L
Related LinksRT0805DR, RT0805DRE0723K7L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805DRE0723K7L Details Description
Related parts for RT0805DRE0723K7L
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
FUSE GLASS 800MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC COMPANDOR 2CHAN GAIN 16-TSSOP datasheet.pdf
POT JOYSTICK 150K OHM W/SWITCH datasheet.pdf
LED OPTIMAL 1 STAR 1W COOL WHITE datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 60.4 OHM 1% 5W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 8AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 0.65A datasheet.pdf
IC SRAM NV 64K 10% 150NS 28-DIP datasheet.pdf