Yageo RT0805DRE072K94L
RT0805DRE072K94L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805DRE072K94L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.94K OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805DRE072K94L.pdf
Availability of RT0805DRE072K94L
QUANTITY
RT0805DRE072K94L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805DRE072K94L
Internal Part NumberEIS-RT0805DRE072K94L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.94k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805DRE072K94L
Related LinksRT0805DR, RT0805DRE072K94L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805DRE072K94L Details Description
Related parts for RT0805DRE072K94L
CONN TERM BLOCK TC FE CO datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 5.1K OHM 0804 datasheet.pdf
RES SMD 59 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 13 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 21 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 32POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS STR .100" GOLD datasheet.pdf
IC TRANSLATOR UNIV FREQ 48VFQFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125" datasheet.pdf