Yageo RT0805DRE07340RL
RT0805DRE07340RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805DRE07340RL
Brief Description
RES SMD 340 OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805DRE07340RL.pdf
Availability of RT0805DRE07340RL
QUANTITY
RT0805DRE07340RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805DRE07340RL
Internal Part NumberEIS-RT0805DRE07340RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)340
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805DRE07340RL
Related LinksRT0805DR, RT0805DRE07340RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805DRE07340RL Details Description
Related parts for RT0805DRE07340RL
CONN HEADR BRKWAY .100 29POS R/A datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 5V ESD 8-DIP datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 80mA Backlight, Lighting, Signage 32-HTSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
THYRISTOR MOD FOR G3PH-2075 (L datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
DYN BRKNG RES, NON-UL, 35OHM datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf