Yageo RT0805DRE07383RL
RT0805DRE07383RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805DRE07383RL
Brief Description
RES SMD 383 OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805DRE07383RL.pdf
Availability of RT0805DRE07383RL
QUANTITY
RT0805DRE07383RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805DRE07383RL
Internal Part NumberEIS-RT0805DRE07383RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)383
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805DRE07383RL
Related LinksRT0805DR, RT0805DRE07383RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805DRE07383RL Details Description
Related parts for RT0805DRE07383RL
RES 2.37 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CAP CER 330PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
PG21 CABLE CLAMP datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.6MHZ RRO SC70-5 datasheet.pdf
HOT MELT APPL HI-FLOW VALVE/TIP datasheet.pdf
BIT HEX 1/8" 1.93" 10/PK datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 28V 100W datasheet.pdf