Yageo RT0805DRE073K83L
RT0805DRE073K83L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805DRE073K83L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.83K OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805DRE073K83L.pdf
Availability of RT0805DRE073K83L
QUANTITY
RT0805DRE073K83L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805DRE073K83L
Internal Part NumberEIS-RT0805DRE073K83L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.83k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805DRE073K83L
Related LinksRT0805DR, RT0805DRE073K83L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805DRE073K83L Details Description
Related parts for RT0805DRE073K83L
CONN TERM BLOCK TAB 4X2.8 PA BG datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 6.1A 12 MOHM SMD datasheet.pdf
VARISTOR 22V 48A 0603 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf
CONN STRIP HEADER 54POS .100 datasheet.pdf
CONN HDR 4POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
V.34 DATA/FAX SOCKET MOD datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
OSC VCTCXO 149.875MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
OSC XO 3.6864MHZ CMOS, TTL SMD datasheet.pdf
CAP FILM 2.2 UF 10% 850VDC RAD datasheet.pdf