Yageo RT0805DRE07412KL
RT0805DRE07412KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805DRE07412KL
Brief Description
RES SMD 412K OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805DRE07412KL.pdf
Availability of RT0805DRE07412KL
QUANTITY
RT0805DRE07412KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805DRE07412KL
Internal Part NumberEIS-RT0805DRE07412KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)412k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805DRE07412KL
Related LinksRT0805DR, RT0805DRE07412KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805DRE07412KL Details Description
Related parts for RT0805DRE07412KL
CARD EDGE 20POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
CAP CER 240PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
BOARD DAC LTC2637-12 datasheet.pdf
RES 1.15K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V 0.15A 4UDFN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS SKT datasheet.pdf
INDUCTOR 330 UH datasheet.pdf