Yageo RT0805DRE07487KL
RT0805DRE07487KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805DRE07487KL
Brief Description
RES SMD 487K OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805DRE07487KL.pdf
Availability of RT0805DRE07487KL
QUANTITY
RT0805DRE07487KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805DRE07487KL
Internal Part NumberEIS-RT0805DRE07487KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)487k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805DRE07487KL
Related LinksRT0805DR, RT0805DRE07487KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805DRE07487KL Details Description
Related parts for RT0805DRE07487KL
RES 10 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET P-CH 50V 9.9A DPAK datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
LOCK NUT 1.181" POLYAMIDE PG16 datasheet.pdf
DIODE RF SW 50V 100MA SOT323 datasheet.pdf
BUZZ VDC2KHZ FAST PULSE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Plug DVI-D, Dual Link 25 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf