Yageo RT0805DRE07560KL
RT0805DRE07560KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805DRE07560KL
Brief Description
RES SMD 560K OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805DRE07560KL.pdf
Availability of RT0805DRE07560KL
QUANTITY
RT0805DRE07560KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805DRE07560KL
Internal Part NumberEIS-RT0805DRE07560KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)560k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805DRE07560KL
Related LinksRT0805DR, RT0805DRE07560KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805DRE07560KL Details Description
Related parts for RT0805DRE07560KL
CONN HEADER VERT .100 20POS 15AU datasheet.pdf
IC FPGA 280 I/O 484FBGA datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6000K 2SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR datasheet.pdf
RES 191 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
IC TRANSLATOR/TXRX SGL SC-88 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 86POS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 79POS CABLE SKT datasheet.pdf
R/A PLUG JUMPER .81MM 250MM BK datasheet.pdf