Yageo RT0805DRE0756RL
RT0805DRE0756RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805DRE0756RL
Brief Description
RES SMD 56 OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805DRE0756RL.pdf
Availability of RT0805DRE0756RL
QUANTITY
RT0805DRE0756RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805DRE0756RL
Internal Part NumberEIS-RT0805DRE0756RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805DRE0756RL
Related LinksRT0805D, RT0805DRE0756RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805DRE0756RL Details Description
Related parts for RT0805DRE0756RL
SWITCH 9 POS DIP RECESSED SEALED datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 422 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC TXRX BUS 3BIT REG 28-PLCC datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X38.4MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
RES 0.174 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 5.76K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 7.5VOUT 50W datasheet.pdf
CONN HDR 19POS 2MM SMD R/A datasheet.pdf