Yageo RT0805DRE0769K8L
RT0805DRE0769K8L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805DRE0769K8L
Brief Description
RES SMD 69.8K OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805DRE0769K8L.pdf
Availability of RT0805DRE0769K8L
QUANTITY
RT0805DRE0769K8L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805DRE0769K8L
Internal Part NumberEIS-RT0805DRE0769K8L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)69.8k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805DRE0769K8L
Related LinksRT0805DR, RT0805DRE0769K8L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805DRE0769K8L Details Description
Related parts for RT0805DRE0769K8L
RES SMD 523K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 3.92K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 15V 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 66POS JAMNUT SCKT datasheet.pdf
CONN RECEPT 2MM W/SCREW 6POS datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 8MM RED datasheet.pdf
IC FPGA 310 I/O 672BGA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS PIN datasheet.pdf
D4SL-N2HFG-DN datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 80MA 13 OHM TH datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER 10A datasheet.pdf