Yageo RT0805DRE07787KL
RT0805DRE07787KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805DRE07787KL
Brief Description
RES SMD 787K OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805DRE07787KL.pdf
Availability of RT0805DRE07787KL
QUANTITY
RT0805DRE07787KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805DRE07787KL
Internal Part NumberEIS-RT0805DRE07787KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)787k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805DRE07787KL
Related LinksRT0805DR, RT0805DRE07787KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805DRE07787KL Details Description
Related parts for RT0805DRE07787KL
RES ARRAY 9 RES 5.6K OHM 10SIP datasheet.pdf
TRANSF GIGABIT 1000B-T 24-SOIC datasheet.pdf
CHOKE COM MODE LOW FREQ 240 OHM datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 6800PF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CONN TERM BLK 20POS 5MM VERT datasheet.pdf
MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
350 TB SPRING PLUG datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf