Yageo RT0805DRE0782R5L
RT0805DRE0782R5L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805DRE0782R5L
Brief Description
RES SMD 82.5 OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805DRE0782R5L.pdf
Availability of RT0805DRE0782R5L
QUANTITY
RT0805DRE0782R5L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805DRE0782R5L
Internal Part NumberEIS-RT0805DRE0782R5L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)82.5
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805DRE0782R5L
Related LinksRT0805DR, RT0805DRE0782R5L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805DRE0782R5L Details Description
Related parts for RT0805DRE0782R5L
TERM BLOCK PLUG 16POS 3.81MM datasheet.pdf
IC ISOMOD LINE-SIDE DAA 16TSSOP datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN/PNP SOT666 datasheet.pdf
FUSE FAST 4A 600V MIDGET datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
RES 7.8K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
PRESS IN TOOL 3PR X 10COLUMN DC datasheet.pdf
DIODE ZENER 82V 3W DO214AC datasheet.pdf
CONN HDR 16PIN GOLD STR PCB datasheet.pdf
IC LOAD SWITCH 1CH HISIDE 4UCSP datasheet.pdf
CAP TANT POLY 750UF 75V CHA MNT datasheet.pdf