Yageo RT0805FRE0712R7L
RT0805FRE0712R7L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805FRE0712R7L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 12.7 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805FRE0712R7L.pdf
Availability of RT0805FRE0712R7L
QUANTITY
RT0805FRE0712R7L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805FRE0712R7L
Internal Part NumberEIS-RT0805FRE0712R7L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805FRE0712R7L
Related LinksRT0805FR, RT0805FRE0712R7L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805FRE0712R7L Details Description
Related parts for RT0805FRE0712R7L
CONN HEADER .100 SINGL STR 10POS datasheet.pdf
IC FPGA 624 I/O 1020FBGA datasheet.pdf
POWER CONN ASSY P SER 2 6" WIRE datasheet.pdf
SENSOR 500PSIA 1/8NPT 4.5V datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS 1MM GOLD SMD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 35V 20% 2917 datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
Connector Socket 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf