Yageo RT0805FRE07169KL
RT0805FRE07169KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805FRE07169KL
Brief Description
RES SMD 169K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805FRE07169KL.pdf
Availability of RT0805FRE07169KL
QUANTITY
RT0805FRE07169KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805FRE07169KL
Internal Part NumberEIS-RT0805FRE07169KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)169k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805FRE07169KL
Related LinksRT0805FR, RT0805FRE07169KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805FRE07169KL Details Description
Related parts for RT0805FRE07169KL
IC FIFO SYNC 131KX36 15NS 128QFP datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.5V 1.25A 10LFCSP datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 9.5A 8.7 MOHM datasheet.pdf
5M POWER AND BRAKE CABLE CAGD datasheet.pdf
RES 1.89M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.75 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OFF-LINE SWITCH PWM 8SO datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK 5.16"L X 3.42"W datasheet.pdf
CRYSTAL 28.636360 MHZ datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 60W datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf