Yageo RT0805FRE07191RL
RT0805FRE07191RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805FRE07191RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 191 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805FRE07191RL.pdf
Availability of RT0805FRE07191RL
QUANTITY
RT0805FRE07191RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805FRE07191RL
Internal Part NumberEIS-RT0805FRE07191RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)191
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805FRE07191RL
Related LinksRT0805FR, RT0805FRE07191RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805FRE07191RL Details Description
Related parts for RT0805FRE07191RL
SENSOR PRESSURE 1MPA PNP/ ANLG datasheet.pdf
CONN HOUSING 20POS 2MM W/KEY datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 50V X7R 1825 datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPT W/WIRE LEADS datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI 9/16-18 UNF 4.5V datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 7POS PIN datasheet.pdf