Yageo RT0805FRE071K6L
RT0805FRE071K6L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805FRE071K6L
Brief Description
RES SMD 1.6K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805FRE071K6L.pdf
Availability of RT0805FRE071K6L
QUANTITY
RT0805FRE071K6L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805FRE071K6L
Internal Part NumberEIS-RT0805FRE071K6L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805FRE071K6L
Related LinksRT0805F, RT0805FRE071K6L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805FRE071K6L Details Description
Related parts for RT0805FRE071K6L
CONN COUPLER RCPT SC-SC SIMPLEX datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 12V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 900V 1.7A TO-262 datasheet.pdf
FILTER LINE RFI .250 6A datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 38POS 2MM T/H datasheet.pdf
ENCODER REFL OPT 2CH 180LPI ANG datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 350MA 1.7 OHM datasheet.pdf
AM60500-6 PILOT BAR INNER datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 20PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
MODULE THYRISTOR 27A ADD-A-PAK datasheet.pdf