Yageo RT0805FRE0721R5L
RT0805FRE0721R5L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805FRE0721R5L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 21.5 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805FRE0721R5L.pdf
Availability of RT0805FRE0721R5L
QUANTITY
RT0805FRE0721R5L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805FRE0721R5L
Internal Part NumberEIS-RT0805FRE0721R5L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)21.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805FRE0721R5L
Related LinksRT0805FR, RT0805FRE0721R5L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805FRE0721R5L Details Description
Related parts for RT0805FRE0721R5L
IC MCU EPROM/ROM 33MHZ HS 40CDIP datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 183MHZ 165CABGA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 100MA 800 MOHM datasheet.pdf
CONN HSNG RCPT 9POS PNL MNT MALE datasheet.pdf
1/8 INCH DUAL HST BLACK(100/12 I datasheet.pdf
BNC RIGHT ANGLE PCB JACK, SMT CO datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 21POS WALL MNT SKT datasheet.pdf