Yageo RT0805FRE0724KL
RT0805FRE0724KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805FRE0724KL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 24K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805FRE0724KL.pdf
Availability of RT0805FRE0724KL
QUANTITY
RT0805FRE0724KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805FRE0724KL
Internal Part NumberEIS-RT0805FRE0724KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805FRE0724KL
Related LinksRT0805F, RT0805FRE0724KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805FRE0724KL Details Description
Related parts for RT0805FRE0724KL
JUMPER-H1503TR/A2015N/H1503TR 5" datasheet.pdf
IC DAC SERIAL 13BIT F-S 16-QSOP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT ROMLESS 100QFP datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V TO92-3 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 300V 52A TO-247 datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
RES 1K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 33000UF 20% 35V SCREW datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf