Yageo RT0805FRE072K87L
RT0805FRE072K87L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805FRE072K87L
Brief Description
RES SMD 2.87K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805FRE072K87L.pdf
Availability of RT0805FRE072K87L
QUANTITY
RT0805FRE072K87L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805FRE072K87L
Internal Part NumberEIS-RT0805FRE072K87L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805FRE072K87L
Related LinksRT0805FR, RT0805FRE072K87L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805FRE072K87L Details Description
Related parts for RT0805FRE072K87L
IC CLK ZDB 12OUT 200MHZ 28SSOP datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 0.024 OHM 1% 1W 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 160A TO263-7 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 220 OHM 1206 datasheet.pdf
DIN-SIGNAL Q064FS-3,0C1-2 datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY DL GOLD 42POS datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 250VDC 6054 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20SOIC datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf