Yageo RT0805FRE07300KL
RT0805FRE07300KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805FRE07300KL
Brief Description
RES SMD 300K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805FRE07300KL.pdf
Availability of RT0805FRE07300KL
QUANTITY
RT0805FRE07300KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805FRE07300KL
Internal Part NumberEIS-RT0805FRE07300KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)300k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805FRE07300KL
Related LinksRT0805FR, RT0805FRE07300KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805FRE07300KL Details Description
Related parts for RT0805FRE07300KL
CONN HEADR 34POS .8MM DL R/A SMD datasheet.pdf
CONN ARRAY FEMALE 400POS SMD datasheet.pdf
TRANS NPN 25V 0.2A TO-92 datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 400MA 1.47 OHM datasheet.pdf
IC FPGA 244 I/O 388BGA datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 40A D2PAK datasheet.pdf
TVS DIODE 30VWM 50.82VC P600 datasheet.pdf
RES SMD 6.81KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HDAC64 HYBRID FEMALE 24 CKT BLK datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 20PPM datasheet.pdf