Yageo RT0805FRE0730RL
RT0805FRE0730RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805FRE0730RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 30 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805FRE0730RL.pdf
Availability of RT0805FRE0730RL
QUANTITY
RT0805FRE0730RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805FRE0730RL
Internal Part NumberEIS-RT0805FRE0730RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)30
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805FRE0730RL
Related LinksRT0805F, RT0805FRE0730RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805FRE0730RL Details Description
Related parts for RT0805FRE0730RL
RES 1.5M OHM 1/6W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN AUDIO JACK 3.5MM STEREO datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
LCD MOD CHAR 1X16 GRN TRANSM datasheet.pdf
SPLICE IN-LINE CRIMP RED TIN datasheet.pdf
TVS DIODE 7.02VWM 12.1VC SMB datasheet.pdf
KIT USB MCU HERCULES datasheet.pdf
RES CHAS MNT 215 OHM 1% 5W datasheet.pdf