Yageo RT0805FRE07340RL
RT0805FRE07340RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805FRE07340RL
Brief Description
RES SMD 340 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805FRE07340RL.pdf
Availability of RT0805FRE07340RL
QUANTITY
RT0805FRE07340RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805FRE07340RL
Internal Part NumberEIS-RT0805FRE07340RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)340
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805FRE07340RL
Related LinksRT0805FR, RT0805FRE07340RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805FRE07340RL Details Description
Related parts for RT0805FRE07340RL
CONN RCPT 35POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 8.66 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 196 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 70MA 10 OHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 91V 1.85W SOD64 datasheet.pdf
SOLDERSLEEVE datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP 120 UF 20% 16 V datasheet.pdf