Yageo RT0805FRE073K4L
RT0805FRE073K4L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805FRE073K4L
Brief Description
RES SMD 3.4K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805FRE073K4L.pdf
Availability of RT0805FRE073K4L
QUANTITY
RT0805FRE073K4L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805FRE073K4L
Internal Part NumberEIS-RT0805FRE073K4L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805FRE073K4L
Related LinksRT0805F, RT0805FRE073K4L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805FRE073K4L Details Description
Related parts for RT0805FRE073K4L
IC REG LDO 3V 50MA SOT23-5 datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.25A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 50V 10% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 200V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 180POS FH .8MM BRD-BRD datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
RES 392 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
RES 18.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf