Yageo RT0805FRE0742K2L
RT0805FRE0742K2L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805FRE0742K2L
Brief Description
RES SMD 42.2K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805FRE0742K2L.pdf
Availability of RT0805FRE0742K2L
QUANTITY
RT0805FRE0742K2L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805FRE0742K2L
Internal Part NumberEIS-RT0805FRE0742K2L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)42.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805FRE0742K2L
Related LinksRT0805FR, RT0805FRE0742K2L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805FRE0742K2L Details Description
Related parts for RT0805FRE0742K2L
DIODE ARRAY GP 300V 15A D2PAK datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44LQFP datasheet.pdf
9SKT CMD-9SKT CMD SPL 200MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS PIN datasheet.pdf
RES 4.42K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
DIODE ZENER 800MW SMF DO219 datasheet.pdf
CAP CER 18PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CRYSTAL 32.7680KHZ 12.5PF SMD datasheet.pdf