Yageo RT0805FRE0742K2L
RT0805FRE0742K2L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805FRE0742K2L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 42.2K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805FRE0742K2L.pdf
Availability of RT0805FRE0742K2L
QUANTITY
RT0805FRE0742K2L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805FRE0742K2L
Internal Part NumberEIS-RT0805FRE0742K2L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)42.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805FRE0742K2L
Related LinksRT0805FR, RT0805FRE0742K2L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805FRE0742K2L Details Description
Related parts for RT0805FRE0742K2L
RESONATOR CER 12.29MHZ SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS STR 7.62MM datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 20AWG NATURAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEAVYCON HOUSING/ACCESSORY datasheet.pdf
RES 232K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf