Yageo RT0805FRE074K12L
RT0805FRE074K12L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805FRE074K12L
Brief Description
RES SMD 4.12K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805FRE074K12L.pdf
Availability of RT0805FRE074K12L
QUANTITY
RT0805FRE074K12L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805FRE074K12L
Internal Part NumberEIS-RT0805FRE074K12L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.12k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805FRE074K12L
Related LinksRT0805FR, RT0805FRE074K12L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805FRE074K12L Details Description
Related parts for RT0805FRE074K12L
CONN EDGECARD 30POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS 24AWG MTA-156 datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS VERT 2MM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf
19.05MM X 14.47MM 1=25/PK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 1.5KV NP0 1111 datasheet.pdf
RJ45 SHIELDED LED 8 PORT datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf