Yageo RT0805FRE075K49L
RT0805FRE075K49L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805FRE075K49L
Brief Description
RES SMD 5.49K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805FRE075K49L.pdf
Availability of RT0805FRE075K49L
QUANTITY
RT0805FRE075K49L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805FRE075K49L
Internal Part NumberEIS-RT0805FRE075K49L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.49k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805FRE075K49L
Related LinksRT0805FR, RT0805FRE075K49L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805FRE075K49L Details Description
Related parts for RT0805FRE075K49L
IC INVERTER SINGLE SOT553 datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 6.8K OHM 6SIP datasheet.pdf
SENSOR 2000PSIS M12 4-20 MA datasheet.pdf
IC BUFF SCHMT TRG TRPL 8XSON datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .254M 36POS datasheet.pdf
RES 4.93 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 82UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf
NYLN INSL W/INSL GRP BULLET MLE datasheet.pdf
FILTER BEAD UH AXIAL datasheet.pdf
TRANS RF 1.8-2.7G 15W TO270-2 datasheet.pdf