Yageo RT0805FRE07750KL
RT0805FRE07750KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805FRE07750KL
Brief Description
RES SMD 750K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805FRE07750KL.pdf
Availability of RT0805FRE07750KL
QUANTITY
RT0805FRE07750KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805FRE07750KL
Internal Part NumberEIS-RT0805FRE07750KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805FRE07750KL
Related LinksRT0805FR, RT0805FRE07750KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805FRE07750KL Details Description
Related parts for RT0805FRE07750KL
RES 39 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
LABEL TT POLY WHITE .38"X.38" datasheet.pdf
OSC XO 27.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V LVPECL LOW 50PPM datasheet.pdf
RES SMD 481 OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 10W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
DVI-I TO VGA CONNECTION CABLE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB FP datasheet.pdf
PT-IQ-2X2-5DC-UT datasheet.pdf
Dual, 12-/14-/16-Bit nanoDACs with 5ppm/C On-Chip Ref, I2C Interface IC datasheet.pdf