Yageo RT0805FRE0788K7L
RT0805FRE0788K7L picture photo
Mfg. Part Number
RT0805FRE0788K7L
Brief Description
RES SMD 88.7K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805FRE0788K7L.pdf
Availability of RT0805FRE0788K7L
QUANTITY
RT0805FRE0788K7L Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805FRE0788K7L
Internal Part NumberEIS-RT0805FRE0788K7L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)88.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805FRE0788K7L
Related LinksRT0805FR, RT0805FRE0788K7L Datasheet, Yageo Distributor
RT0805FRE0788K7L Details Description
Related parts for RT0805FRE0788K7L
CONN HEADR BRKWAY .100 02POS STR datasheet.pdf
WIRE SADDLE W/ARRWHD NAT .51" datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .328" .165"L datasheet.pdf
DIODE ZENER 120V 5W AXIAL datasheet.pdf
IC CPU SUPERV 32K EE 8-SOIC datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 23POS PIN datasheet.pdf
PHENOLIC AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 5VOUT 50W datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 1PIN SLD CUP datasheet.pdf
DOUBLE M18 SHORT PW 5M NPN NO datasheet.pdf
CAP CER 300PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf