Yageo RT0805WRB07130RL
RT0805WRB07130RL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805WRB07130RL
Brief Description
RES SMD 130 OHM 0.05% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805WRB07130RL.pdf
Availability of RT0805WRB07130RL
QUANTITY
RT0805WRB07130RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805WRB07130RL
Internal Part NumberEIS-RT0805WRB07130RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)130
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805WRB07130RL
Related LinksRT0805WR, RT0805WRB07130RL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805WRB07130RL Details Description
Related parts for RT0805WRB07130RL
PLIERS LONG NOSE 6.3" datasheet.pdf
CONN FIBER ST PLUG SMPLX 125UM datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 176LQFP datasheet.pdf
CAP CER 680PF 3KV X7R 1825 datasheet.pdf
TAPE HI-STRENGTH FILAMENT BLK datasheet.pdf
CONN FIBER ST PLUG SMPLX 280UM datasheet.pdf
OSC MEMS 32.768MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf