Yageo RT0805WRB07430KL
RT0805WRB07430KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805WRB07430KL
Brief Description
RES SMD 430K OHM 0.05% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805WRB07430KL.pdf
Availability of RT0805WRB07430KL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RT0805WRB07430KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805WRB07430KL
Internal Part NumberEIS-RT0805WRB07430KL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)430k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805WRB07430KL
Related LinksRT0805WR, RT0805WRB07430KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805WRB07430KL Details Description
Related parts for RT0805WRB07430KL
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
LED RED DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 4A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
ONE PIECE SENSOR HARSH ENVIRONM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf